אמא, אמא ואבא

מאז שאני זוכרת את עצמי אני מדמיינת אותי יושבת על כס השיפוט. הכמיהה הזו התעצמה מאז שנכנסתי לתחום דיני המשפחה.

במהלך טיפול בתיק אישות, אתה חווה רק צד אחד, אבל בתור שופט, אתה חווה את שני הצדדים (ואולי אפילו שלושה) ויש לך את ההזדמנות להביא לשינוי בעולם על ידי מציאת פתרונות יצירתיים למצבים מיוחדים שרואים רק בתחום דיני המשפחה.

לאחרונה הייתי בכנס של לשכת עורכי הדין, שם העלו נושא מרתק של "משפחות גאות". במשפחות כאלה ילדים הם לא דבר מובן מאיליו ולרוב הם גם לא מגיעים לעולם באופן טבעי שכולנו מכירים. כדי להצליח להיות "משפחה גאה" עם ילד, יש לעבור מסלול מכשולים סבוך ובסופו אולי תקבל את האושר והאור הגדול ביותרילד משלך.

במסגרת הכנס עלתה לדיון סוגיה מרתקת ולפיה זוג לסביות (רווית ודנה) מבקשות להביא (בהורות משותפת) ילד עם בחור הומו (גל).

על פניו זה נראה סידור מנצחרווית תתרום את הביצית שלה, דנה תתרום את הרחם שלה וגל יתרום את הזרע שלו. ובעוד 9 חודשים שלושתם יהיו משפחה מאושרת + 1.

הם הכינו הסכם שמעגן את "הוראות ההפעלה" של התוכנית שלהם ויצאו לדרך אל עבר כב' בית המשפט לענייני משפחה.

השופטת המנוסה והמקצועית הייתה שבעת רצון מניסוח הסכם, אבל נתקלה בבעיה אחתמי מבין "האימהות" תהיה רשומה כאם הילד.

קצת על המצב המשפטיבמקרה שלנו אין ספק שגל הוא האבא והוא גם ירשם כאבא בתעודת הזהות של הילד. אבל מי מבין האימהות תקבל את הכבוד להיות רשומה כאם התינוקהאם רוויתשתרמה את הביצית ושבפועל התינוק יישא את המטען הגנטי שלה, או שמא דנהשברחמה רקמה הביצית של רווית עור וגידים?

חוק תרומת ביציות  קובע, כי תינוק שנולד מתרומת ביצית יהיה ילדהּ של הנתרמת (קרי של דנה), דהיינו האישה שנשאה את ההיריון ובינה לבין התינוק יש קשר שהוא בהכרח אינו גנטיהיא זו שתירשם כאם התינוק.

בתיק הזה על השופטת היה לקבל החלטה מאוד קשה ואף יתרה מכךהחלטה שיש לה השפעות כבדות על הזכויות שיש לכל אחד מההורים על הילד. שכן בפועל אם דנה בלבד תירשם כאם התינוק, לרווית לא יהיו עליו זכויות, כאשר בפועל הוא נושא את המטען הגנטי שלה ואולי אפילו דומה לה.

לסיכום  המשימה שמוטלת על כתפי שופטי בתי המשפט לענייני משפחה קשה ומורכבת, כאשר עליהם לשים כשיקול מרכזי את טובתו של הילד.

מאמרים קשורים בנושא:

סגירת תפריט
שינוי גודל גופנים
+ תיאום פגישה